Andrius Janiukštis

Rizikų ir pokyčių valdymas organizacijoje

Taip jau nutinka, kad dirbdamas auditorijoje vėl ir vėl įsitikinu, kad bet kokios vadybos situacijos ar problemos sprendime vienas esminių veiksnių yra komanda.

Turiu omenyje, kad spręsdami problemas mes negalime patikėti sprendimo vienam žmogui, pavyzdžiui organizacijai ar padalinio vadovui.

Ir taip yra dėl to, kad vienas žmogus gali neturėti reikiamos aprėpties žinių, patirties ar gebėjimų priimti patį optimaliausią sprendimą.

Priešingai – derindami skirtingą vadovų komandos narių patirtį tarpusavyje galime ne tik analizuoti problemą, ar situaciją skirtingais pjūviais, tačiau priimti patį optimaliausią pokyčių ir rizikų valdymo sprendimą tai organizacijai. Tai ypač svarbu dėl to, kad reikalingi pokyčių projektai ar rizikų valdymo algoritmai gali daryti poveikį skirtingoms verslo dalims. Ir kad ir kaip paprastai problemos formuluotė galėtų atrodyti suformuluota popieriuje, skirtingose verslo nišose esantys vadovai pastebi daugybę žvilgsniu nematomų subtilybių.

Kita vertus, kiekvienas vadybos modelis ar instrumentas, kurį pasitelkiame pokyčių valdymui ar rizikų algoritmams kurti atrodo paprastai skaidrėje. Tačiau vos tik pabandome jį pritaikyti praktikoje vertindami realias organizacijos darbo aplinkybes ir tai čia pat komplikuojasi.

Ir tai reiškia, kad mes negalime aklai vadovautis tuo kas nubrėžta modelyje, mes jį turime pritaikyti prie situacijos aplinkybių, kad jis suveiktų taip, kaip prognozuojame.

riziku valdymas

Vieningas požiūris

Kitas svarbus pastebėjimas iš darbo su organizacijomis – vieningas vadovų komandos narių požiūris į tą pačią formuluotę, tą pačią situaciją ar veiksmą, kurio reikia valdyti pokyčiams ar rizikoms. Šiuo atveju svarba nėra teisingai formuluotei, svarba yra tai formuluotei, kurią vienodai supranta visa vadovų komanda.

Ir tai ne tik žodžiai. Anot mokslo šaltinių, šis požiūris padeda komandos nariams sklandžiau identifikuoti problemas, kurti atsako strategijas ir įgyvendinti reagavimo veiksmus.

Šalia to, iš darbo su organizacijomis išsinešu paprastumo sąvoką, kuri sako, kad siekdami spręsti pokyčių ir rizikų valdymo iššūkius paprastais, tačiau tai situacijai realiais sprendimais.

Nelyginant, ar braižytume rizikų registrą ir derintume kokiu organizacinės struktūros lygiu jis turi būti pritaikytas, ar vertintume rizikų situacijas, priskirdami jiems valdymo modelio domeną, tam, kad tai atneštų naudą, turime siekti, kad šie sprendimai būtų paprasti ir realiai įgyvendinami kasdieninėse sąlygose.

Disciplina ir kontrolė

Galiausiai – disciplina ir kontrolė. Jei, planuotų pokyčių eigoje nėra žmogaus, kuris ateis ir paklaus ką jau esame atlikę ir kokie mūsų sekantys žingsniai, nieko nebus.

Ir tai byloja apie paprastą kontrolės mechanizmą, kuris užtikrina discipliną, kad tie dalykai, kuriuos mes išgryniname ir sutariame sesijoje bus įgyvendinti ir mes pamatysime jų poveikį.

Dėl to sakau, kad kiekviena problema organizacijoje turi turėti vardą ir pavardę.

Andrius Janiukštis

Scroll to Top